Strona/Blog w całości ma charakter reklamowy, a zamieszczone na niej artykuły mają na celu pozycjonowanie stron www. Żaden z wpisów nie pochodzi od użytkowników, a wszystkie zostały opłacone.

Świadectwo energetyczne – kto musi postarać się o jego zrobienie

Dobrze ocieplone budynki, posiadające szczelne okna, będą potrzebować dużo mniejszą ilość energii do ogrzania. Ma to nie tylko duży wpływ na płacone przez właściciela rachunki, lecz również i na tematy związane z ochroną środowiska. W przypadku budynków o słabej izolacji trzeba będzie wydać nawet parę razy więcej na gaz, prąd czy węgiel, co w skali całego kraju jest powodem ogromnych kosztów. z tego też powodu coraz większy nacisk się kładzie na tę kwestię, zarówno jeżeli będzie chodziło o budowanie nowych obiektów zgodnie z odpowiednimi normami jak również modernizację istniejących.

Od jakiegoś czasu funkcjonuje również dedykowany dokument poświadczający energetyczne parametry, znany też jako Świadectwo energetyczne Olsztyn. Na podstawie przeprowadzonego audytu wyznacza ogólne zapotrzebowanie budynku na energię potrzebą między innymi do chłodzenia i ogrzewania, lecz również przygotowania ciepłej wody i oświetlenia.

Zakres obowiązywania tego typu świadectw co jakiś czas ulega zmianie, aktualnie są one obowiązkowe przy sprzedaży albo wynajmie nieruchomości. Zrobienie takiego dokumentu umożliwi przyszłym wynajmującym czy właścicielom ustalić, jakie będą ponosić koszty chociażby się wiążące z ogrzewaniem, ale także zaplanować ewentualne inwestycje. Dostarczenie świadectwa konieczne będzie na przykład podczas podpisywania notarialnego aktu, a za niedopełnienie tego obowiązku zostały przewidziane kary. Wysokość tych kar wynieść może nawet pięć tysięcy, z tego też powodu zdecydowanie lepiej jednak dopilnować tego obowiązku.

Zwłaszcza że opłaty za Świadectwa energetyczne Suwałki są znacznie niższe niż wcześniej wspominane kary. Za audyt niewielkiego mieszkania trzeba będzie zapłacić kilkaset złotych, a kwota dwóch tysięcy w zupełności wystarczy na wielorodzinny, większy obiekt. Tego typu świadectwa mogą być wystawiane przez osoby posiadające stosowne uprawnienia, a ich ważność wynosi 10 lat. Może to jednak ulec zmianie w sytuacji, gdy w budynku wykonano jakieś modernizacyjne prace mające wpływ na energetyczną charakterystykę.

+Tekst Sponsorowany+

ℹ️ ARTYKUŁ SPONSOROWANY