Strona/Blog w całości ma charakter reklamowy, a zamieszczone na niej artykuły mają na celu pozycjonowanie stron www. Żaden z wpisów nie pochodzi od użytkowników, a wszystkie zostały opłacone.

Maty bentonitowe – jaka jest ich konstrukcja

Budowlany przemysł wykorzystuje wiele nowoczesnych metod. Jedną z nich są maty bentonitowe, które posiadają sporo istotnych zalet w porównaniu z konkurencyjnymi metodami. Maty takie mają stosunkowo prostą konstrukcję, która w praktyce okazuje się jednak naprawdę trwałą i skuteczna. Większość oferowanych na rynku modeli składa się z zewnętrznych warstw specjalnej geotkaniny, miedzy jakimi jest umieszczany bentonit sodowy. Użyta geotkanina jest odpowiednio solidna i odporna na pęknięcia i rozdarcia, dzięki czemu nie trzeba zachowywać jakiś dużych środków podczas kładzenia mat.

A jeśli będzie jednak potrzebna jakaś większa odporność na mechaniczne uszkodzenia, to część producentów oferuje produkty wzmocnione dodatkowo warstwą polimeru. Bentonit umieszczony w środku jest bardzo specyficznym materiałem, jaki doskonale pochłania wodę. Może jej wchłonąć nawet do kilku razy więcej niż sam waży, mocno przy tym powiększając swoją objętość. Dzięki temu mata tworzy zwartą, dobrze uszczelniającą powłokę, jaka bardzo dobrze zabezpiecza przed wnikaniem wilgoci do wnętrza. Dużą zaletą takiej opcji jest praktyczność i uniwersalność.

Zastosowanie takich mat jest różnorodne, ponieważ korzysta z nich budownictwo jednorodzinne i przemysłowe, ale z powodzeniem używa się również ich do zabezpieczenia przeciwpowodziowych wałów czy zbiorników retencyjnych. Nie ma też dużego problemu z montowaniem, przy jakim wcale nie ma potrzeby spełniania jakiś bardzo wyśrubowanych warunków. Ważne jest, aby przed kładzeniem maty były przetrzymywane w jakimś suchym miejscu, aby nie pochłonęły zbyt dużo wilgoci.

Unikać też należy montażowych prac podczas deszczu, natomiast potem nie ma problemu z różnorodnymi warunkami atmosferycznymi. Koszt takiej izolacji w stosunku do korzyści i szybkości montażu nie jest duży, dlatego aktualnie to rozwiązanie cieszy się dużym zainteresowaniem. A jeśli ktoś planuje się czegoś więcej dowiedzieć w tym temacie, to w wyszukiwarce może podać hasło geosynthetics i przeglądnąć otrzymane wyniki.

+Tekst Sponsorowany+

ℹ️ ARTYKUŁ SPONSOROWANY