Holandia jest jednym z najbardziej popularnych krajów, w których pracują Polacy. Do Holandii łatwy i szybki dojazd, a wysokie zarobki sprawiają, że często wyjeżdżają tam pełne rodziny. Lecz jeżeli jest się zatrudnionym tam w pełni legalnie, to pamiętać należy o tym, aby rozliczyć się prawidłowo w obu skarbowych urzędach, to znaczy holenderskim i polskim. Nasze podatkowe przepisy są bowiem tak skonstruowane, że w prawie każdym przypadku rozliczenia będą dwa. Dotyczy to przede wszystkim osób które posiadają rezydencję w Polsce.
Pod tym pojęciem kryje się przebywanie na obszarze naszego kraju przynajmniej 183 dni na rok, lub posiadanie centrum interesów osobistych. O tym ostatnim aspekcie wielu pracowników nie pamięta, wydaje im się że jeżeli przebywają w Holandii przez większość czasu, to ich to nie będzie obowiązywało. Tak więc od razu widać że rozliczenia podatku holandia to nie jest wcale łatwa i prosta sprawa, i trzeba orientować się w tym wszystkim odpowiednio aby nie narobić jakiś błędów. Przeważnie tak to wygląda, że najpierw pracownik rozlicza się w urzędzie skarbowym w Holandii, potem w polskim, a w międzyczasie może wystąpić o ewentualny zwrot podatku.
Tak więc ostatecznie holenderski podatek zostanie zwrócony, ale może to trwać nawet kilkanaście miesięcy. Jeżeli ktoś się czuje na siłach, to wszystkimi sprawami zająć się może samodzielnie, choć od razu należy powiedzieć, że będzie to wymagało to pozyskania odpowiedniej wiedzy. Kolejną opcją będzie jakieś dobre biuro rachunkowe holandia, które wszystkim się zajmie. Wystarczy dostarczyć wszystkie dokumenty otrzymane od holenderskiego pracodawcy, aby mieć wszystko policzone.
Dużą zaletą współpracy z biurem księgowym jest to, że pracujące w nim osoby doskonale znają wszystkie kruczki prawne, i są w stanie doradzić najlepsze rozwiązanie. W praktyce wynajęcie biura opłaca się też finansowo, jeśli się spoglądnie na księgowy holandia cennik, to wcale nie zapłaci się tak dużo, a odpadnie wiele pracy podczas wypełniania dokumentów.
Dodaj komentarz