Co daje dziecku pływanie?

Należy wiedzieć, że pływanie przynosi maluchowi wiele korzyści. Pragnę przedstawić kilka najważniejszych korzyści pływania:

1). Hartuje – gdy maluch pływa, a raczej się pluska w basenie, jego naczynia krwionośne na przemian kurczą się i rozkurczają. Dla małych dzieci to bardzo zdrowa gimnastyka. Po kilku miesiącach takiego hartowania naczynia krwionośne będą na tyle elastyczne, że nie zareagują nagłym skurczem na nagłą zmianę temperatury. A właśnie taki nagły skurcz naczyń krwionośnych sprzyja jesiennym przeziębieniom.
2). Dotlenia – paradoksalnie to podczas pływania maluszek jest często lepiej dotleniony niż podczas wiosennego spacerku po parku. Wysiłek, jaki musi podjąć podczas pływania, sprawia, że jego płuca się rozszerzają, co z kolei sprawia, że całe ciało jest lepiej dotlenione, a krew krąży szybciej. Alergolodzy podkreślają też, że pływanie do idealny sport dla dzieci z alergią i astmą. Badania wykazały, że już po sześciu tygodniach regularnego pływania oskrzela dziecka z astmą zaczynają lepiej pracować, ustają ataki kaszlu, zmniejszają się duszności, zanika chrapanie, częste u kilkuletnich astmatyków. Należy natomiast pamiętać, że maluchy z alergią wziewną mogą mieć uczulenie także na opary chloru, dlatego zamiast dla nich basenu z chlorowaną wodą lepsze będą baseny ozonowane.
3). Woda doskonali równowagę – falowanie wody stymuluje ośrodek równowagi w mózgu, co przekłada się na coraz lepsze poczucie balansu dziecka. Do tego udowodniono, że maluchy, które regularnie chodzą na basen, lepiej panują nad ruchami swojego ciała i lepiej rozwijają się ruchowo niż ich „lądowi” rówieśnicy.

4). Wzmacnia mięśnie – falowanie wody stymuluje. Mali pływacy nie skarżą się na problemy z kręgosłupem, bo mają mocne mięśnie pleców, które podtrzymują chwiejny kręgosłup. Pływanie jest również terapią dla dzieci z rozmaitymi skrzywieniami pleców (trzeba tylko uzgodnić z lekarzem, jaką techniką powinien pływać maluch). Pływanie to także jedna metod rehabilitacji niemowląt i starszych maluchów z nieprawidłowym napięciem mięśni.

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.