Sporty zimowe

Są ludzie, którzy kochają ciepło, słońce i wysokie temperatury i właśnie w takich warunkach czują się najlepiej. A są też tacy, dla których idealne środowisko to chłód, zimno i nierzadko nawet mróz. Właśnie dla miłośników niskich temperatur stwarza się doskonałe warunki do uprawiania sportów zimowych, których obecnie na świecie jest bardzo dużo. Nie można pomijać tych najbardziej znanych, biegów narciarskich, skoków, biathlonu, snowboardu, ale warto też pamiętać o curlingu, bobslejach, łyżwiarstwie czy hokeju.

Uroki sportów zimowych mają to do siebie, że sportowcy je uprawiający muszą wykazać się nie tylko doskonałymi umiejętnościami, ale też kondycja fizyczną, bo wbrew pozorom – to właśnie oni trenują cały rok. W przeciwieństwie do sportowców letnich, którzy zwykle na jesień i zimę mają urlopy i zwolnienia z treningów. Niestety sport w zimie nie jest tak sławny jak piłka nożna, boks czy siatkówka, nie ma też tylu fanów.

A to wszystko za sprawą różnych mitów, które krążą wokół zimowych dyscyplin – że to niebezpieczne, że można zachorować, że wymaga dużo wysiłku i pracy. Owszem – te dwa ostatnie punkty mogą się jeszcze zgadzać, ale wszystko inne to zwykłe bajki, wymyślane przez przeciwników takiej formy aktywności. Żaden sport nie jest zły i trudny, jeśli trenuje się i uprawia go w odpowiednich warunkach, pod okiem odpowiedniej osoby. Sport zimowy dodatkowo jest sportem dla każdego – bez względu na wiek, płeć czy pochodzenie, bo właśnie tutaj sprawdzają się wszystkie zdolności i umiejętności. Statystycznie sporty zimowe na zawodowym poziomi uprawia znacznie mniej osób niż sporty letnie. Kibiców jest także statystycznie mniej. Spowodowane jest to przede wszystkim mniejszą popularnością owych sportów i mniejszym dostępem do trenowania ich. Specjalistycznych obiektów na świecie jest ciągle za mało. Aby zwiększyć ich liczbę potrzeba jest większa liczba sportowców, a żeby mieć więcej sportowców potrzebna jest większa liczba obiektów i tak kółko się zamyka. Można powiedzieć, że jest to sytuacja bez wyjścia. Lecz nie do końca. Sporty zimowe chodź wolniej cały czas zyskują na popularności. Jest to po prostu proces wolniejszy niż w przypadku sportów letnich, ale wcale nie można powiedzieć, że zimowe dyscypliny zamierają. One żyją własnym życiem i rytmem.

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.