Sport uprawiany w wodzie

Choć niektórym może wydawać się to nieprawdopodobne, to jeszcze w czasach dwudziestolecia wojennego sportom wodnym odmawiano rangi konkurencji sportowej. Uważano je za zdecydowanie gorsze od sportów naziemnych, chociaż pływanie uprawiało coraz więcej osób. Sport wodny we wszystkich odmianach rządzi się trochę innymi prawami niż lądowe dyscypliny, bowiem prócz umiejętności typowych dla danej konkurencji, zawodnik musi znać też doskonale naukę pływania, we wszystkich możliwych stylach.

Poza tym sporty wodne uważane są za wyjątkowo dobre dla zdrowia, zwłaszcza dla chorób i skrzywień kręgosłupa, ale również dla układu oddechowego i nerwowego. Stąd tak liczne ilości chętnych do nauki pływania i ciągle rosnące zainteresowanie wodnymi atrakcjami. Pływanie indywidualne, pływanie synchroniczne, skoki do wody, kajakarstwo to tylko nieliczne konkurencje i dyscypliny spośród tych, które ma nam do zaoferowania bogata sportowa oferta.

Co prawda same treningi i ćwiczenia niekiedy są dość utrudnione i kosztowne, zwłaszcza kiedy w mieście działa jeden basen lub w ogóle go nie ma, albo w sytuacji, gdy ceny na pływalni dochodzą do ekstremalnych wysokości. Dla wielu osób nie jest to jednak większym problemem, odkryli oni bowiem magię wody i niesamowitość sportów wodnych, które stały się nie tylko ich hobby, ale ważną częścią życia. Zresztą nie tylko obecność basenu oznacza możliwość uprawiania tych konkurencji – warto zwrócić też uwagę na wioślarstwo czy kajakarstwo, surfing i żeglarstwo oraz piłka wodna. Najbardziej popularnym sportem wodnym jest oczywiście pływanie. Podstawa to umiejętność sprawnego poruszania się w wodzie chociaż jednym stylem. Jednak pływanie zawodowe nie należy już do prostych. Należy mieć silny organizm, płuca i serce. Wysiłek w wodzie należy do bardzo intensywnych, wymagających niezwykłej wytrzymałości. Inne sporty, które możemy uprawiać na wodzie, wiążą się z wydatkami finansowymi. Nie należą one niestety do małych. Sprzęt jest pokaźnych rozmiarów i wykonanie go należy do precyzyjnej roboty. Wiąże się to z nie małą ceną w sklepie. Dodatkową przeszkodą w uprawiani sportów wodnych jest dostęp do akwenów wodnych. Nie każdy mieszka w miejscu z bezpośrednim dostępem do jeziora. Sprawia to, że uprawianie sportów wodnych nie jest ogólnodostępne.

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.