Sporty motorowe na wyłączność dla facetów?

Motocykle, szybkie samochody, Formuła 1, rajd Dakar i setki innych dyscyplin i imprez sportowych są zdominowane przez mężczyzn. W pewnym sensie wynika to z faktu, że sporty te są dość niebezpieczne i w niektórych wypadkach bardzo poważnie zagrażają zarówno zdrowiu jak i życiu. I faktycznie – kobiety bardzo rzadko albo wręcz w ogóle pokazują się jako zawodniczki czy nawet obsługa w tego typu dyscyplinach. Sport, jaki najchętniej uprawiają, jest bowiem bardziej delikatny, wysublimowany i bezpieczny.

Żużel, motocykle i samochody wolą zdecydowanie zostawić facetom, jako do pole do popisu. Co jednak, kiedy w kobiecie albo w młodej dziewczynie zacznie rodzić się pasja do tego typu sportów motorowych? W realiach Polski ma bardzo małe szanse na wkręcenie się do owego sportowego biznesu.

Na zachodzie Europy jest już zdecydowanie lepiej, chociaż najkorzystniejszą sytuację mają mieszkanki Wysp Brytyjskich i Stanów Zjednoczonych, gdzie udział kobiet w sportach motorowych jest czymś oczywistym. Ogółem sam sport – sam w sobie – zwykle uchodzi tylko i wyłącznie za rodzaj hobby i zainteresowania. Dopiero takie dyscypliny jak zawody motorowe i samochodowe uczyniły z niego źródło pracy, które wkrótce stało się coraz powszechniejsze. Nie ma się więc co dziwić, że obecnie sport uchodzi za najbardziej rozwojowy i bogaty w miejsca pracy rynek. Przestaje być tylko niewinną zabawą dla poprawienia własnej kondycji, a zaczyna stawać się polem manewru dla komercji i wielu wielkich firm oraz korporacji, które na sporcie chcą zwyczajnie zarobić. Dominacja sportów motorowych przez mężczyzn nie przekreśla do końca szans kobiet. Ogólna dostępność do tej dyscypliny sprawia, że swoich sił próbują także kobiety. Oczywiście przebicie się do czołówki jest jeszcze bardzo trudne, lecz sądząc po zachodzących zmianach wcale nie niemożliwe i za jakiś czas na pewno osiągalne. Kobiety mają wiele zalet sprawiających atuty do uprawiania takich sportów. Są niezwykle uparte i postawiony sobie cel za wszelką cenę osiągną. Są również cierpliwe. W przyszłości na pewno zaowocuje to pojawieniem się w czołówce kobiecego nazwiska. Te sporty tak jak i inne dawniej zarezerwowane wyłącznie dla mężczyzn znajdują zwolenniczki u płci przeciwnej.

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.