Sporty zespołowe – zimowe i letnie

Znane na całym świecie dyscypliny sportu niekoniecznie muszą mieścić się na listach sportów olimpijskich. Niektóre z nich albo na ową listę nigdy nie trafiły albo zostały z niej skreślone z różnych powodów. Niemniej jednak sport uprawiany indywidualnie jak kolarstwo czy biegi lub skoki narciarskie ma większe szanse przebicia się, niż dyscypliny drużynowe. A właśnie to te drugie uczą zgrania i współpracy między sportowcami poszczególnych zespołów.

Sport w swoim najpiękniejszym wydaniu widać właśnie w grach drużynowych, w piłce nożnej, siatkowej, koszykowej, ręcznej, w drużynowych biegach narciarskich, w kajakarstwie, w hokeju na lodzie i wielu innych. Nie ma znaczenia pora roku czy dyscyplina, liczy się tylko dobro drużyny i osiągnięcie sukcesu.

Dlatego sporty zespołowe cieszą się obecnie największym zainteresowaniem i popularnością. Łatwiej w nich o przebicie się do czołówki, a przy tym panuje tam doskonała opieka trenera i całego sztabu szkoleniowców, wiele można się też nauczyć od starszych, bardziej doświadczonych zawodników lub zawodniczek. Sport uprawiany pod czujnym okiem trenera, treningi przeprowadzane wedle stałych, indywidualnych zaleceń dają o wiele większe wyniki niż praca w pojedynkę, samotnie, bez żadnych konkretnych celów i bez właściwego przygotowania teoretycznego. Obecnie większość klubów sportowych ma własne sekcje dla młodych zawodników. Ci młodzi chłopcy i te ambitne dziewczęta ćwiczą już od najmłodszych lat, by zasilić być może w przyszłości szeregi swoje ukochanej drużyny. Sport drużynowy i indywidualny to zupełnie co innego. Indywidualna rywalizacja sprawia, że w każdej chwili należy być w wysokiej formie. Koncentrować się w stu procentach na najmniejszych aspektach, szlifować formę i być zdanym wyłącznie na siebie. Sport drużynowy ma to do siebie, że o sukcesie decyduje forma ogółu zawodników, którzy na wzajem się uzupełniają. Gdy jeden z drużyny prezentuje słabszą formę może być zastąpiony przez innego lepiej przygotowanego. Również odpowiedzialność rozkłada się całość, a w mniejszej mierze na indywidualnych zawodników. Sprawia to, że stres związany z rywalizacjią jest także mniejszy. Nie podlega jednak wątpliwości, że sukces obu form sportu jest poprzedzony odpowiednim przygotowaniem i wiarą we własne możliwości każdego z zawodników.

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.